Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 601
#Szczepkowska || „Przekraczanie” w sztuce stało się nurtem obowiązującym, a zatem straciło siłę rewolucji. - Blog JP2

Kultura

#Szczepkowska || „Przekraczanie” w sztuce stało się nurtem obowiązującym, a zatem straciło siłę rewolucji.

12067215_10205476163323674_281355578_n

Niezależnie od intencji twórcy, rola sztuki zawsze dotyczy sfery ducha. Pozornie należy pominąć wszelkie wytwory show biznesu, wielkie i małe kicze współczesnej cywilizacji. A jednak one też należą do sfery duchowej. Zagarniają wrażliwość, zastępują ją duchem rywalizacji i apoteozą materializmu. Uzależniając odbiorców od masowego kiczu,  stępiają wrażliwość na detal, na niedopowiedzenie, na refleksję, inaczej mówiąc na potrzebę piękna, na odnajdywanie go w najbliższym otoczeniu.

W moim przekonaniu współczesna sztuka nasyciła się już formalnymi eksperymentami, dominacją sztuki „nieprzedstawiającej”. Prawem naprzemienności epok, artyści wrócą pewnie do pracy nad szczegółem, do malarskiej perspektywy, a przede wszystkim do natury. Sztuka współczesna, „nieprzedstawiająca”, odwróciła się od niej, skupiając się w najlepszym przypadku na ocenie cywilizacji, w najgorszym na taniej dekoracyjności. Powrót sztuki do skupienia nad naturą wydaje się o tyle oczywisty, że każdego dnia tracimy ją i niszczymy. Artysta powinien być na to wyczulony. Najlepszym dowodem tego powrotu, jest nowa forma sztuki uprawiana przez amatorów na stronach facebookowych. Zdjęcia zachodów słońca czy chmur o pranku, edytowane przez ludzi z młodego pokolenia, są też formą sztuki współczesnej i świadczą o ich potrzebach.

W sztuce nie należy kierować się pojęciem dobra, a jedynie pojęciem prawdy, która sama w sobie jest dobrem. Zło czai się w fałszywych artystach, w plagiatach, w intencjach, które nie mają związku z twórczymi stanami. Stan twórczy jeśli jest prawdziwy, to doznanie, którego nie da się określić w naukowym języku. Prawdziwy twórca zostaje obdarzony talentem częstokroć większym niż jego własna inteligencja, a impuls do mówienia w języku sztuki, ma często siłę większą od cywilnej siły ducha samego artysty. W moim przekonaniu dar talentu jest pięknem samym w sobie i odbija się w dziele niezależnie od tego czy przedstawia rzeczy brzydkie czy piękne.

Nawet bluźnierstwo też może mieć rangę sztuki, jeśli jest konsekwencją prawdziwego buntu, bólu czy niezgody. Rola bluźnierstwa w dzisiejszym świecie jest jednak szczególna. Bluźnierstwo, przekraczanie norm, stało się powszechne, a więc osiągnęło rangę banału. „Przekraczanie” w sztuce stało się nurtem obowiązującym, a zatem straciło siłę rewolucji. Bluźnierstwo i przekraczanie norm jest powszechne też na ulicy,  zatem bluźnierstwo w sztuce nie ma siły szokowania i indywidualności. Artysta bluźnierczy staje się po prostu częścią ulicy a więc kimś podobnym do odbiorcy. Oczywiście, wszystko to nie ma znaczenia,  jeśli artysta  jest obdarzony prawdziwym talentem. Ten jednak będzie szukał raczej innego języka niż powszechny.

Dlatego sądzę, że artysta współczesny, prawdziwy artysta,  odnajdzie się właśnie w buncie przeciw bluźnierstwu. Możliwy jest więc powrót do form klasycznych,  ram rytmiki wiersza czy reguł malarskiej perspektywy. Nawet jeśli posłużymy się pojęciem sztuki jako formy biznesu,  to sztuka,  która przekroczyła ramy, czyli może wszystko, nie jest już atrakcyjna choćby dla klientów malarskich galerii. Sztuka traci na wartości, nawet pod tym względem,  dlatego, czy to ze względów duchowych, czy racjonalnych, będzie szukała innej formy.

Czy wróci do ram czy pójdzie jeszcze w inna stronę, tego nie wiadomo. Istotne jest, żeby odbiorca był na nią uwrażliwiony, odczuwał potrzebę kontaktu z prawdziwą sztuką i szukał jej w chaosie informacji.

Rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II

Zobacz Też

12048826_10205494329377814_1015167203_n #Live || Dziedziniec Dialogu, czyli spotkanie ludzi o różnych światopoglądach. staniszkis_gazeta #Staniszkis || Postsekularyzm narodził się w Centrum. 12081363_10205481808544801_835894193_n #Terlikowski || Bez Boga nie ma konstytucji

Komentarze