Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 601
#CzytamLubelskiego || Promocja książki "Ssanie" Jakuba Lubelskiego w Krakowie. - Blog JP2

Kultura

#CzytamLubelskiego || Promocja książki „Ssanie” Jakuba Lubelskiego w Krakowie.

W najbliższy piątek (23 października) poprowadzę spotkanie promocyjne książki Jakuba Lubelskiego „Ssanie. Głód sacrum w literaturze polskiej”. Książkę wydała właśnie Teologia Polityczna.

Spotkanie odbędzie się 23 października o godzinie 18:30 w Instytucie Myśli Józefa Tischnera w Krakowie (ul. Sławkowska 14)

W spotkaniu udział weźmie autor Jakub Lubelski – prozaik, publicysta. Zadebiutował powieścią Boiduda (2012) nominowaną do nagrody Fundacji im. Kościelskich, jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Młoda Polska 2015. Autor scenariuszy multimedialnych wystaw poświęconych najnowszej historii Polski. Pracuje nad kolejną powieścią, mieszka w Krakowie z żoną Marią i córka Janiną.

O książce mówić będą:

Prof. Krzysztof Koehler – poeta, historyk literatury, eseista, scenarzysta. Autor siedmiu książek poetyckich, monografii o Stanisławie Orzechowskim, „Stanisław Orzechowski i dylematy humanizmu renesansowego” (2004), książki – eseju o przedstawieniach literackich szlacheckiego dworku „Domek szlachecki w literaturze polskiej epoki klasycznej (XVI-XIX)”, (2005), antologii poezji sarmackiej „Słuchaj mię Sauromatha” (2002), wydawca tekstów staropolskich: „Stanisława Orzechowskiego i Augustyna Rotundusa debata o Rzeczypospolitej” (2009), „Krzysztofa Warszewickiego i Anonima uwagi o wolności szlacheckiej” (2010), „Stanisława Orzechowskiego i Franciszka Stankara pisma o państwie i religii (2012). Autor hipertekstu sarmackiego: www.palus-sarmatica.pl. Pracuje w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykładał w Uniwersytecie Jagiellońskim, Rice University, Houston TX, Indiana University, Bloomigton IN, Illinois University of Chicago, Chicago Il oraz Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Autor programów telewizyjnych, scenariuszy do filmów dokumentalnych, współautor filmu o Mikołaju Sępie-Szarzyńskim oraz widowisk telewizyjnych opartych na poezji XVII -wiecznej. W latach 2006-2011 był dyrektorem TVP Kultura. Mieszka w Krakowie.

Prof. Maciej Urbanowski – Krytyk i historyk literatury, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, współzałożyciel i redaktor dwumiesięcznika „Arcana”, od 2006 roku członek jury Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Wydał książki: Nacjonalistyczna krytyka literacka. Próba rekonstrukcji i opisu nurtu w II RP (1997), Oczyszczenie. Szkice o literaturze polskiej XX wieku (2002; wyróżnienie jury Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza w 2003 roku), Człowiek z głębszego podziemia. Życie i twórczość Jana Emila Skiwskiego (2003), Dezerterzy i żołnierze. Szkice o literaturze polskiej 1991-2006 i Prawą stroną literatury polskiej. Szkice i portrety (obie 2007) oraz wybory pism Jerzego Brauna, Ferdynanda Goetla, Stanisława Piaseckiego, Stanisława Pieńkowskiego, Jana Emila Skiwskiego, Andrzeja Trzebińskiego, Kazimierza Wyki. Mieszka w Krakowie.

dr Paweł Rojek – był redaktorem naczelnym Pressji, członek rady Klubu Jagiellońskiego, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Zajmuje się metafizyką, antropologią kulturową i filozofią rosyjską, autor „Semiotyki Solidarności” (Nomos, Kraków 2009), nagrodzonej przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Przed spotkanie warto przeczytać recenzję Andrzeja Horubały „Boiduda szuka sacrum”:


„Tom uderza oryginalnością. Trudno znaleźć dla niego odpowiednik. Autor szkicuje tu nową – wielce pomysłową – mapę współczesnej literatury polskiej. Jest w swym ujęciu niezależny i inspirujący. Ogromną zaletą jego pisarstwa jest żywy i lekki styl. Choć pisze o sprawach niełatwych – wymagających skupienia i namysłu – czyni to zawsze klarownie, inteligentnie i dowcipnie. Eseje literackie Jakuba Lubelskiego same stają się literaturą, i to pasjonującą. Pozycja, na którą czekało się od lat”.
Antoni Libera

„W intencji Lubelskiego owo tytułowe Ssanie, dla czytelnika dość niepokojące, wydaje sie synonimem niepokoju i poszukiwania indywidualnej, pisarskiej „świętości”, która nie jest łatwo osiągalna ani jednoznaczna. Tytuł zasługuje na uwagę, ponieważ wiąże się on bezpośrednio ze swoim pisarskim partnerem, szanując go, nie pozostaje tylko „sprawozdawcą” dzieła. Inaczej jeszcze: Jakub Lubelski jest rozpoznawalny jako krytyk dzięki tej właśnie metodzie, która go wyróżnia pośród innych uczestników tej samej profesji”.
prof. Marta Wyka

Spotkanie zostało zorganizowane przez Teologię Polityczną we współpracy z Instytutem Myśli Józefa Tischnera.

Rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II

Zobacz Też

12048826_10205494329377814_1015167203_n #Live || Dziedziniec Dialogu, czyli spotkanie ludzi o różnych światopoglądach. kaska_nowak #1Piętro || Centrum Myśli Jana Pawła II. Twoje miejsce spotkania. 12166393_10205528775198938_555820282_n #Maciejewski || Komu wiele dano, od tego i wiele będzie się wymagać.

Komentarze