Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 601
#KampaniaDziedziniecDialogu - Blog JP2

Kultura / Społeczeństwo

#KampaniaDziedziniecDialogu

12047375_10205437488596830_2033704343_n

Tak jak mówiłem, przed nami duży projekt o nazwie „Dziedziniec Dialogu”. Wczoraj napisałem informację prasową, z której możecie się dowiedzieć więcej o naszych działaniach na najbliższe dwa tygodnie. Będzie się działo… :-)

Dziedziniec Dialogu znalazł swoje stałe miejsce na kulturalno-społecznej mapie Warszawy. Archidiecezja Warszawska oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, zapraszają w dniach 7 i 8 października na kolejny cykl debat, których głównym tematem jest przedyskutowanie kształtu współczesnej demokracji i jej granic.

Po kwietniowych debatach na temat godności człowieka oraz dialogu Kościoła ze światem, organizatorzy postanowili zająć się szczegółowymi tematami, które wzbudzają podziały wśród Polaków. W październiku stawiamy pytania w trzech obszarach: polityce, nauce       i kulturze. Jakie są granice państwa i autonomii wspólnot religijnych? Czy naukowcy zapragnęli dziś zająć pozycję, którą zajmuje Bóg Stwórca? Pytamy także o granice wolności artystycznej. Dziedziniec Dialogu z refleksji teoretycznej przechodzi w debatę o kształcie Polski na następne dekady – mówi ks. kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Wydarzenia towarzyszące Dziedzińcowi Dialogu już się rozpoczęły. Moment kulminacyjny projektu wyznaczą trzy debaty w dniach 7 i 8 października. Uniwersytet Warszawski, Muzeum Narodowe oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie ze swoją misją, będą miejscami wymiany zdań pomiędzy najważniejszymi postaciami życia publicznego z całego świata. Wśród nich m.in. Jadwiga Staniszkis, Zbigniew Mikołejko, John Milbank, Andrzej Rzepliński, Joanna Szczepkowska, Zbigniew Libera, Rafael Vicuña czy Piotr Stępień. W wydarzenie zaangażowane są warszawskie uczelnie wyższe, państwowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, teatry i muzea. Dialog zakłada poczucie własnej tożsamości oraz otwarcie na wspólne poszukiwanie prawdy. Cieszę się, że w tegoroczny Dziedziniec zaangażowało się tak wiele różnych instytucji, takich jak Instytut Teatralny, Fundacja Batorego, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Instytut Adama Mickiewicza czy Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Dziedziniec Dialogu jest odpowiedzią na potrzebę ciągłej pracy nad kulturą spotkania. Warszawa podjęła to wyzwanie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Tegorocznej imprezie towarzyszą trzy hasła, które pojawiły się na ulicach Warszawy. Na jednym z billboardów znajduje się napis: out/in vitro, w innym miejscu pytanie: konstytucja z Bogiem czy bez Boga? Trzecie hasło to gra słów: obraz czy obraza? Zdecydowaliśmy się na merytoryczną debatę i jesteśmy na nią gotowi. Do Warszawy przyjadą znakomici goście z całego świata, ale Dziedziniec Dialogu jest skierowany do nas, do ludzi, którzy tutaj mieszkają. Do warszawiaków i do Polaków. Porozmawiajmy dla naszego wspólnego dobra – mówi Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Dziedziniec Dialogu jest kontynuacją inicjatywy Benedykta XVI. Podobne wydarzenia miały miejsce na całym świecie. Pierwsza warszawska edycja Dziedzińca Dialogu odbyła się w 2013 roku. W kwietniu br. nastąpiło uroczyste otwarcie tegorocznego Dziedzińca Dialogu, w którym uczestniczył ks. kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, a dyskutowali m.in. Magdalena Środa, Marek Jurek, Adam Michnik, Andrzej Zoll oraz Jacek Hołówka.

Rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II

Zobacz Też

gierech2 #Gierech || Encyklika „Dives in misericordia” dd_bus_1 Dziedziniec Dialogu || Europa w dialogu z Islamem. Czy to jest możliwe? luczu_palac #Łuczewski || Narodowa Rada Rozwoju

Komentarze