Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 601
#Staniszkis || Postsekularyzm narodził się w Centrum. - Blog JP2

Społeczeństwo

#Staniszkis || Postsekularyzm narodził się w Centrum.

staniszkis_gazeta

Wszystko zaczęło się Centrum Myśli Jana Pawła II. W 2013 roku prof. Jadwiga Staniszkis razem ze studentami programu KWF i widzami telewizji Foksal Eleven poszukiwała związków pomiędzy religią i władzą.

Co to były za emocje!  Chodziliśmy po korytarzach 1Piętra powtarzając: Jadwiga Staniszkis jest myślicielką postsekularną :-)

Michał Łuczewski zaproponował mi wtedy napisanie tekstu. Dobrze się dzisiaj do tego wraca:

…z jednej strony nierozumiejący założeń światopoglądowo neutralnego państwa obrońcy totalnej obecności religii w przestrzeni publicznej, z drugiej obrazoburcy, którzy w imię tej samej neutralności próbują wykluczyć z niej Boga. Rozumiejąc dychotomię pomiędzy wiarą i rozumem zredukowanymi do przeciwstawionych sobie grup społecznych możemy przejść do innego sposobu ujęcia postsekularyzmu. W tym drugim znaczeniu wyrasta on z pytania o istnienie Boga ale nie zakłada konieczności dokonania się indywidualnego aktu wiary. W tę stronę kieruje nas postsekularna myśl Jadwigi Staniszkis. Pytanie, czy Bóg istnieje dotyka w sposób bezpośredni każdego człowieka niezależnie od czystości doktryny, którą ten wyznaje lub w ogóle jej braku. Bóg rozumiany jako centrum religii nie jest wyłącznie argumentem w sporze o ochronie życia, które od niego pochodzi. Religia, i to stara się w swoich wykładach i książkach pokazywać Staniszkis, jest realną rzeczywistością poznawczą inspirującą doktryny filozoficzne i polityczne.

Zaczęło się od wykładów stacjonarnych a później zrealizowaliśmy cykl programów w Foksal Eleven. Pamiętacie naszą telewizję?

W ubiegłą sobotę  w „Plusie Minusie” ukazał się tekst napisany w ramach naszego Dziedzińca Dialogu. Prof. Staniszkis pisze tam:

Wszystkie ważne dla współczesności nurty myśli politycznej w Europie i Ameryce Północnej mają swoje korzenie w religii.

Wszystko zaczęło się w Centrum :)

Rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II

Zobacz Też

12395401_10205790989954143_1736226382_n (1) #Nowak || Poznaj swój lęk. Przytul go i idź dalej. stawro_ksiazka #Stawrowski || Szkice o III Rzeczypospolitej. niewiadomski #Niewiadomski || Polska nie jest najważniejsza.

Komentarze

 • Jerzy Nagórski

  „Pytanie, czy Bóg istnieje dotyka w sposób bezpośredni każdego człowieka
  niezależnie od czystości doktryny, którą ten wyznaje lub w ogóle jej
  braku.” Nie rozumiem. Dla człowieka wierzącego pytanie o o to czy Bóg istnieje? – jest bezzasadne, przecież jego wiara opiera się na założeniu, że tak jest…i to według „najczystszej doktryny”

  • Tomasz Kempski

   Dziwaczność tego zdania przerzucam na karb młodości 😉 Oczywiście nie chodzi o osoby wierzące. Dla osób niewierzących, pytanie czy Bóg istnieje jest równie ważne jak dla osób wierzących. JS ciekawie pokazuje, że nie chodzi o indywidualny akt wiary, ale religijne korzenie myślenia tkwiące w „każdym myśleniu”.

   • Alfred Gentz

    No to chodzi o osoby wierzące czy nie? Bo ja tu nadal widzę – być może wciąż młodzieńczą – nieścisłość językową:
    „Oczywiście nie chodzi o osoby wierzące.”
    „Dla osób niewierzących, pytanie czy Bóg istnieje jest równie ważne jak dla osób wierzących.”

    Osoby wierzące (mówię o tych, które nie przeżywają kryzysu wiary i zwątpienia w jej sens – choć jest to jednak element wpisany w życie wiary) nie mają problemu z tym, czy Bóg istnieje. Ich wiara jest wynikiem odpowiedzi, ba jest odpowiedzią pozytywną na pytanie o istnienie Boga. Ludzie wiary bardziej zajmuje kwestia jaki jest Bóg, jak być blisko Niego, jak być z Nim, jak przezwyciężyć swoją małość i grzeszność, które oddalają nas od Boga.
    Wciąż niekonsekwencja w Pana odpowiedzi, wciąż nielogiczność.

    • Tomasz Kempski

     W referowanej przeze mnie myśli nie chodzi o akt wiary, a co za tym idzie nie dokonuję rozróżnienia na osoby wierzące i niewierzące w sensie ich osobistej wiary. Chodzi o „doskonałe poznanie”, w którym nie można odrzucić a priori religii (np z powodu braku wiary). Przyjmuję uwagę – stwierdzenie, że zarówno wierzący i niewierzący stawiają pytanie o istnieje Boga jest mylące. Formułując to pytanie miałem na celu wskazanie wyłącznie tego, że Bóg jest istotny także dla dla tych, które nie wierzą. pozdrawiam!

   • Jerzy Nagórski

    Tomasz:) i właśnie chodzi o to, że dla osób wierzących pytanie o istnienie Boga jest bezzasadne:). Oczywiście ono ma sens w przypadku poszukujących i niewierzących.